27 Haziran 2011 Pazartesi

Yaş 31

Yaş 31: Yaşlanıyor muyum ?

Bu soruya cevap vermek için bir tanım yaptım .

Eğer hayatımın oldugundan  daha özel oldugunu düşünüyorsam ve her ayın bir gün kadar hızlı geçmeye başladığını hissediyorsam ,bence yaşlanıyorum!
Eğer bir süre önce ne çok buraya gelirdik dediğim  yere en son 11 sene önce gittiğimi farkediyorsam  ki dün başıma geldi , evet yaşlanacağım çok az kaldı şu anda.
Yaşlanmak ile ilgili olarak ne derseniz deyin ben 30 a kadar bunu hissetmemiştim ,şimdi kendimi o tanımın içinde buldum .
İlk 10 yaşımda amacım hep buyumekti. Yaşımı, bilincim açıldığı günden itibaren 1-2 daha fazla söylemek çok onemliydi. Günler  uzundu.Her gun yepyeniydi...
Bugun 2 yaşındaki ogluma bakıyorum her gunu apayrı bir hayat sanki , her gün bir keşif ve bitmiyor.
Sonraki 10 yaşımda ise bulunduğum yaşı haykırdım. Hep birinin yaşımı sormasını bekledim
Kendimce ne kadar büyük ve önemli olduğumu ifade etmekti yaş. Hele 18 yaşımda kimliğimi alıp Alsancak kordonda bar bar gezmiştim hatırlıyorum . Her girişte kimliğimi keyifle göstermiştim. Evet 18 yaşındayım girebilirim.

Üçüncü 10 yaşımda yaşımı hep geriden söylemeye başladım. Garip bir dönemdi. Kendi ayaklarımın üstünde durmama az kalmıştı. Çocukluktan gençliğe adım attığım bu 10 yılda başıma gelmeyen kalmadı. Hayatımın en mutlu , en mutsuz zamanlarını en inişli çıkışlı duygularını, en ani kararlarını bu yıllarda aldım. Bu 10 senede mezun oldum , annemi kaybettim, 3 defa taşındım, 2 defa iş buldum , bir kac kez aşık oldum . Son zamanlarında ise evlendim ve çocuk sahibi oldum. bu yuzden 20-30 yaş arasını kendimde artık arabada sürücü koltuğuna geçmek gibi görüyorum. Hatta fazla gaza basmışım bile diyebilirim. Herşeyi 10 yıla sığdırdıktan sonra ee şimdi ne olacak ???

30 . yaşımda kendimce büyük bir parti yaptım. Mutluluk mu bir doygunluk mu bilemiyorum ya da çevre baskısı mı. Bir arkadaşım buna cok önem verdi ve grubumuzdaki (kızlar klubu) herkesin dogumgunlerine üşenmeden gitti.bunu hafife almayın ,6 ayda 2 ulkeyi 3 defa gezmiş oldu.

Gecen hafta ise 31 yaşımı doldurdum .gece rüyamda aranmayı unutulduğumu gördüm. bunu yorumlamaktan korkuyorum :) bütün gün aklıma 5-6 yaslarındayken annemlerin bize bebeklik fotograflarımızı gösterdiği an geldi . Aynaya baktıgımda artık kendimi degil annemi gördüğüme karar verdim. Kendimi sinus egrisinin ikinci kıvrımına yaklaşmış hissettim , bundan sonrası kaydıraktan kaymak gibi olacak bunu da buraya korka korka ama realistçe yazabiliyorum .

şimdi bakalım önümüzdeki 10 yılda neler olabilir diye düşünüyorum . sanırım yeni 10 yılında bilincli bir tuketici olmaya alışmıs bunyemle önce araştırıyorum :

30-40 yaş arası için bir match make sitesi var! Sloganı :
30 yaş altındakiler tazedir fakat bazen insanın midesine oturur
40 yaş üstündekiler bayattır insanı boza bilir
en ideali bizleriz diyebilenler..buyrunuz mikrofon sizde...
http://forum.memurlar.net
Yani altın çağa girmişim deyip kendimi tatmin etmek mumkun ama bazen işte iş başvuruları (ozellikle Tv kanalları yarışma programları)’ nda 30 yaşını aşmamıs sınırı gözüme çarpmıyor değil!!  Hangi altın çağ bu siz söyleyin!

Bu konuda bir meslek dalı hala sınırlarını zorlamış! Ülkemizde öğretmenlik yapmak istiyorsanız bu son deste !2007 den itibaren öğretmen olarak atanacak adayların 40 yaşından gün almamış olması gerekiyor (http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=301544)

30 un bir kırılma noktası olduğunu düşünen bir zeki de ben değilim .
Son bir haftadır İnternette geziyorum , başka neler var diye ...
En sevdiğim notlardan biri vikipedia oldu:
Age 30 transition - Vikipedya:    http://en.wikipedia.org/wiki/Young_adult_(psychology)
Bunu buldugum gibi yazıyorum , bazı yabancı arkadaşlarımla da paylaşmak istedim. Sonuna kadar dayanırsanız halen biraz umut var!!!
Daniel Levinson suggested that the first phase of early adulthood comes to a close around twenty-eight to thirty, when 'at about 28 the provisional character of the twenties is ending and life is becoming more serious...the age-thirty crisis
Others have spoken of 'the Catch-30 Passage...between age 28 and 32', stressing that 'it is not uncommon, at the approach to the thirties, to tear up the life structure one put together to support the original dream of the twenties, and to start anew - 'to create the basis for the next life structure.'
When 'the Age Thirty Transition' is a difficult one, 'in a severe crisis [s/]he experiences a threat to life itself, the danger of chaos and dissolution, the loss of hope for the future.
Settling down:
After the relative upheaval of the early 30's, the middle to late 30's are often characterized by settling down: 'the establishment phase', involving 'what we would call major life investments - work family, friends, community activities, and values.' What has been termed 'the Culminating Life Structure for Early Adulthood (33-40) is the vehicle for completing this era and realizing our youthful aspirations.
 People in their thirties may increase the financial and emotional investments they make in their lives, and may have been employed long enough to gain promotions and raises. They often become more focused on advancing their careers and gaining stability in their personal lives - 'with marriage and child-rearing, starting a family, coming to the fore as priorities.
Gail Sheehy, however, signposteds the same twenties/thirties division rather differently, arguing that nowadays 'the twenties have stretched out into a long Provisional Adulthood', and that in fact 'the transition to the Turbulent Thirties marks the initiation to First Adulthood.

5 yorum:

 1. Luckily, there are many methods in safely removing unwanted hair.

  Before you go for them, try products at Keranique for hair care.
  Soon after this, use curl lotion all more than your hair, and
  make use of mousse and squeeze this in your hair to that your
  curls seem flawless.

  Feel free to surf to my homepage: hair products

  YanıtlaSil
 2. It currently has less than a 2% refund rate which means for every 100 people only 2 people request a refund. This is where a program like Yeast Infection No More can help. Thanksgiving day is coming, I should buy a thanksgiving gift for Linda. Michael has done his stint and it should be left to rest. o - Strike a equilibrium between viewing 2-4 patients per hour.

  Also visit my website - local current events

  YanıtlaSil
 3. And while investigators say the murder victim is linked to a "feud," they are not
  sharing the details about that part of the investigation.
  If a hairline crack in concrete has turned into a
  large crack, it will need to be cleaned out before the patching and repairing process.
  And when we would cut for the plumbing work, I had to patch around that and make it solid.

  YanıtlaSil
 4. If one innocently applies an insufficient amount of sealer
  on a very porous concrete material, the said material may not be effective
  at all. Blistering heat and bitter freezing cold
  can crack the toughest of concrete. * Not Ideal For Floors: While
  this is a great option for the walls, it's a less-than-impressive option for the floors.

  YanıtlaSil
 5. Still the health concerns mar the overall positive sides of this economic growth as people
  take their health problems as the cost of
  development which is indeed pretty higher. Amla is used in the preparation of a highly
  effective natural shampoo by mixing 100 g each of amla, nuts and Shikakai soap in two quarts of water,
  the mixture is boiled for half an hour to simmer and then can be used as shampoo
  for one month for all hair treatment throughout the year.

  Sometimes, this process starts from the temples
  and goes back, and sometimes it begins from the top of the head.
  1 The oil spill threatens the lives of birds, sea
  otters, and more than 400 other species. Many people use hair greases
  to keep their hair moisturized.

  Feel free to visit my homepage; how to make hair grow faster

  YanıtlaSil