18 Kasım 2012 Pazar

Cloud Atlas

Aylardan sonra ilk kez sinemaya gittik. Seeçtigimiz film Cloud Atlas.yer caddebostan afm budak , sakın ön sıraları almayın :)

Tom Hanks, Halle Berry aklıma ilk gelen oyuncular, digerleri de hep tanıdık yuzler
Konuyu bilmeden gittik ama Matrix yönetmeni , farklı yıllardan insan figurleri ile suslenmiş poster bizi etkiledi:)
Filmin ilk yarısı daha yavastı , tum romandan uyarlama filmler gibi .. Sonrasında 4 devirde aynı - ya da benzer insanların farklı yasamlarda o yasam zamanlarına adapte olan karakterleriyle hayat hikayelerini ve Dunya ve insan ırkının ne noktaya gidebilecegini anlatan bir aksiyon filmi diyebilirim.
Filmde alttan tekrarlanan güzel bir suru mesaj var. İlgimi cekenlerden biri New Seul sehrinin kavramı.. Yıllardan 2110 kusur, New york diyebilecegimiz bir New seul var ve Dunya'nın merkezi, Amerikalı bir filmden boyle bir senaryo beklemezdim :) ama gelecek tarafını Seul merkezli bir Dunya'da vermişler
ikincisi ise taa cok sonrasında yani insanlar artık Dunya'yı terk ettiginde kalan bir insan kabilesinden sadece bir kisinin tepeleri asarak eski sehri bulma anı cok etkileyiciydi , gerci yıllar once 'Maymunlar Cehennemi' bunu coktan yapmıştı ama bu sahne o filmdeki gibi beni etkiledi.
Aynı sekilde yakın gelecek diyebilecegim 2k 100 lu yıllarda yine insan uretimi ve bu insanların safkan olarak sayılmayıp istenildigi zaman yasamlarının bitirilmesi de tıpkı 'Never Let go'ya benzer sekilde islenmişti. bu beni ürküttü , cok karşı oldugum bu çalışmayı iki filmde görünce engellenemeyecek bir gelişim mi olacak diye düşündüm..
Filmde 1850 lerdeki zencilerin kölelik dönemi ve insanların kafa yapılarının nasıl olduğu , 1900 lerde siir ve bestelerle nasıl kalıcı halde kalmak istedikleri , 1970 lerin idealist yapısı ve 2012 ye geldigimizde bir cok seyin cok cok daha önemsiz hale geldigini izledik.. Bunlar cok guzel hikayeleştirilmişti.

Hepsinin tekrarında aslında filmdeki mesaj tekti : e tum bunlar yıllardır oluyor goz yumuyor ve alışıyoruz , bu mudur?
'Our lives are not our own , we are bound to others, past  and every crime and kindness reshapes our future!'

Filmin guzel yanı bunu cok guzel bir sekilde vermiş ama kotu yanı bunu gercekten soylemesi ve birdenbire bir Hollywood yapımı oldugunu bize hatırlattı .
Yine de bence uzun olmasına ragmen guzel bir film , efektler


http://www.imdb.com/title/tt1371111/

2 yorum:

  1. ilk yorumu atiyim... sanirim bu filmin dvd ye cikmasini beklicem.. dedigin gibi bana da ilk 15-30 dk sIKici gibi geliyor... neyse irem geldiginde izleriz :)))))))))))))))))))))))))

    YanıtlaSil
  2. aysegulum, eksik kalmis sanki yazi. efektler demissin orda bitmis yazi ??

    YanıtlaSil