21 Mart 2013 Perşembe

Konutta brüt-net m2 oyunu bitiyor..


Beni uzun suredir rahatsız eden bir soruna cözüm geliyor, bu haberi sizle de paylaşmak istedim!

19.03.2013


Konut satışlarında brüt ve net metrekare farkı yeni İmar Kanunu’na eklenecek bir madde ile ortadan kalkıyor. Bakan Erdoğan Bayraktar “Artık projede yer alan m2 ile tapudaki rakam birbirinin aynı olacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev alan vatandaşların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan m2 oyununa son verecek adım atıyor. Bakan Bayraktar, yapılacak yasal düzenleme ile artık projede, satışta ve tapuda evin net metrekaresinin kullanılacağını belirtti. Bayraktar, “Özellikle yabancılar gelip daire alıyor 180 m2 deniyor. Eve gidince 80 m2 çıkıyor. ‘Sana garaj verdim, bodrum verdim, bahçe verdim’ deyip yanıltıyorlar” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konut satışlarında yaşanan metrekare sorununu çözeceklerini söyledi. Bayraktar, bunun için yasal düzenleme gerektiğini belirtirken, TBMM’ye sevk edilecek yeni İmar Kanunu taslağına bir madde ekleyerek metrekareleri netleştireceklerini ifade etti. Bayraktar, vatandaşların sık sık bu konuda sorunla karşılaştıklarını belirterek, projede görülen m2 ile evin gerçek metrekaresinin birbirinden çok farklı olduğunu söyledi. Bayraktar, “Farklı metrekareleri kaldıracak bir çalışma yapıyoruz. Evin net metrekaresi neyse, belediyeden öyle geçecek, satarken öyle satılacak ve tapuda da o metrekare yer alacak” dedi.
BİR TEK DUVARLAR ÇIKACAK..
Bayraktar, bu konuda özellikle yabancıların ciddi sorunlar yaşadığını belirtirken, “Sana, garaj, çatı verdim diyorlar. Onu engellememiz lazım. Daire satışlarında istenildiği gibi metrakere gösterme dönemi bitecek. Dairenin izdüşümünden, yalnızca duvarları çıkarak net metrekaresi belirlenecek” diye konuştu.
KONUT ALAN TÜKETİCİYE UYARI !
‘Net’i sormadan almayın..
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, evin net metrekaresinin, “duvarlar arasında kalan faydalı alan” olduğunu belirterek, konutlarda net metrekare içinde hesaplanmayacak bölümler için de uyarıda bulundu. Buna göre, kapı ve pencere şeritleri, baca çıkıntıları, hava bacaları, balkonların toplamının 2 metrekaresi, merdiven, sahanlık, asansör, konut başına 4 metrekareden büyük olmamak üzere yapılan kömürlük, kalorifer dairesi, yakıt deposu, sığınak, kapıcı dairesi, çamaşırlık, bina içindeki garajlar, faydalı alan dışında bulunuyor. Bakanlık, vatandaşları, konut alırken net ve brüt alana nelerin dahil olduğunu sormaları gerektiği konusunda uyardı.
FARK % 50’YE KADAR ÇIKIYOR..
Tüketicileri ciddi şeklide mağdur eden metrekare sorunu konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da düzenleme bekliyor. Hatta Gümrük Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şimdiden bu konuda ortak çalışma kararı aldı bile. Edinilen bilgiye göre Gümrük Bakanlığı’na konutun net ve brüt metrekaresindeki fark nedeniyle çok sayıda şikâyet geliyor. Tüketici şikâyetlerinde apartman holü, kömürlük, asansör boşluğu, merdiven ve kat sahanlıkları brüt metrekareye dahil edildiği ifade ediliyor. Hatta ortak kullanılan otopark, sosyal donatı alanları ve bahçeler de daire brüt alanına ilave edilerek satış gündeme geliyor. Bu şekilde yapılan satışlarla, brüt daire metrekaresi ile net metrekare arasındaki fark %50’ye kadar çıkıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder