30 Ağustos 2011 Salı

Çöpçatan??

Bu yazımı yazmak isteyeli çok oldu ama konu biraz basit geldi , kendimi bunu yazmak ile bağdaştıramadım. Sonunda kendimi razı ettim diyelimJ
Gerrit_van_Honthorst_-_De_koppelaarster_The Match Maker _1625
Çöpçatan mıyım ?
Hesap kitap analiz, uzun vadeli planlama,  problem çözme mi acaba derken neyi iyi yapabildiğime karar verdim! Bundan önce elediklerimi yazmalıyım :
Sabırlı bir dinleyici , az konuşan bir bilgin , iyi hafızaya sahip bir keskin zeka ve ya yer yön konusunda bilgili normal bir insan olmayı başaramadım. Hayatım boyunca bir önceki gün radyoda dinlediğim şarkıyı söyleyeni hatırlamadım. Kendi mahallemde aynı yoldan sinemaya gitmeyi başaramadım. Ve bu kadar çok yazacak zıvırtı bulan bir insan olarak asla iyi bir dinleyici olamadım!
Neyi iyi yaparım ? bugün –artık o gün desem desem daha dogru -  hakkımda iyi yaptığım olarak söylenen şey : çöpçatanlık! 
Çöpçatan ; aslen "match maker", yani "esleme yapan" olmasi gerekirken turkce'ye muhtemelen chicken translate felsefesi ile cevrilmistir. (Eksisozluk / eye queue, 28.04.2003 14:17)
Match = kibrit ve ya çöp /// maker= yapan / burada kibriti çatan oluyor!
Kendime geri gelince , Universiteye başlamam ile beraber makina fakultesinin nimetlerini arkadaslarımdan esirgemedigi rahatca soyleyebilirim.  İş hayatımda ise bütün etrafımdaki bekar insanları birbiri ile tanıştırmak sanki yan bir görev oldu.
Evlendiğim gün ise tamamen istek uzerine kocamın kuzenini en yakın arkadaslarımdan biri ile tanıstırmış bulunduk. Ardından oglumun ilk dogumgunu takip etti.  ‘peki o ona olur mu peki bu buna gider mi’ derken , bir baktım beynim şartlanmış durumda!
İyi yanından bakalım. Bir iki kişiye daha faydamız olduJ   
Geçen hafta da benzer bir durum oldu .Yine beynim şartlanmış durumda (!) 2 kişinin tanışmasına sebep oldum! Tanışma anlarında da yanlarındaydım . ve sanırım hatta eminim aslında ama bu konuda yorum yapmak gerçekten cok garip ... neyse bence birbirlerinden hoşlandılar. Birilerini tanıştırınca en çok bu andan keyf alıyorum! Yeni tanıştıgın biri ile konusmak , biraz oyun gibi . ben hep kendimi test çözer gibi hissederdim itiraf etmek gerekirse.kısacası tatlı bir heyecan , sonucu bilemezsin de ..
Kurumsal hayattan baygınlık geçirdiğim o hafta kendime bir çöpçatanlık sitesi mi kursam diye düşünmeye başladım! Bu konunun öncülerinden biri de Matchmaker.com .
İlk Matchmaker hardware_1987
Mart 1983 yılında San Antonio, Teksas Gregory Scott Smith tarafından oluşturulmuş.  Bir tek Apple II çalıştıran bir dial-up sistemi olarak başlamış. Kısa bir süre sonra, bir Microsoft Xenix tabanlı Tandy 6000 mikrobilgisayar taşınarak  MBASIC ile yeniden yazılmış ve sonra C programcısı Jon Boede tarafından yeniden yazılmış. Bu aslında, herkes için bir pen-pal ağ olarak düşünülmüş ve Hiçbir üyelik aidatı içermiyormus.
Jon Boede

1986 yılında farklı eyaletlerin sistemleri birleşitirilmiş  ve ‘’date-a-base" genişletilmiş.

1987 yılında yazılım programcısı, Jon Boede franchise sistemini getirmiş!!   Yerel sistemlerin sayısı yaklaşık bir düzine büyümüş, ve artık sistem kullanıcı abonelikleri tarafından finanse olmaya başlamış.

 J

Patrik M O'Leary1998 yılında franchise modeli ulusal sistemlerin sayısı 60' ı aşmış. Sonunda sistemin Texas’ta  merkezileştirmesine ve adının  Matchmaker.com olmasına karar verilmiş . Şirket borsaya tanıtılmış !. Patrick M. O'Leary, şirketin başkanı olmuş.. Kısacası yeteneklileri harcamamak lazım


·         Ekler  :)
      Tabi ulkem insanları da  bu konuda boş durmuş degil. Zaten görücü alışkanlıkları ile bu  bizim genlerimizde işlenmiş herhalde.  www.kalbimde.com, http://www.kalpkalbe.com/, www.ecift.com, www.ortaksevgimiz.com sadece search te ilk önüme cıkanlar

İlgimi çeken bir haber de worlwide evlilik sitelerinin başarısı :
·        
Sonuç olarak hesap kitap devam … J

·        


2 yorum:

  1. ayse super konu :)).
    meric

    YanıtlaSil
  2. O kadar işin arasında sendeki bu heyacanı gördüm ya, ölsem de gam yemem:)

    YanıtlaSil